E frikshme, vrapoi për të kapur tragetin, punonjësit e hedhin në det

Skenat që do të shihni në videon ekskluzive të protothema.gr për tragjedinë që ndodhi mbrëmjen e së martës në portin e Pireut me vdekjen e 36-vjeçarit në anijen “Blue Horizon” janë befasuese dhe tmerruese. 

Anija është gati për nisje nga porti i Pireut me destinacion portin e Heraklion, Kretë. Një burrë përpiqet të hipë në anije, ndërsa ekuipazhi i “Blue Horizon” e largon. 

E ndërsa 36-vjeçari ka arritur të ngjitet në katapultë të anijes, dy persona nga ekuipazhi Blue Horizon e shtyjnë atë jashtë anijes duke vazhduar procedurat e nisjes. Burri përpiqet të qëndrojë në katapultë dhe të hipë në anije për të udhëtuar në Heraklion, por dy anëtarët e ekuipazhit përsëri e shtyjnë atë me dhunë për ta hedhur nga anija. Përpjekja e burrit është e kotë, dy anëtarët të ekuipazhit ia dalin dhe e shtyjnë atë deri në kufijtë e katapultës, pjesa e së cilës mbështetet në krahun është e tërhequr.

Burri humbet ekuilibrin dhe bie në det, në vazhdën e motorëve kryesorë të tragetit të madh të pasagjerëve që janë nisur për nisje. Burri lufton dallgët, nuk dihet nëse ka goditur edhe kokën apo një pjesë tjetër të trupit duke rënë nga katapulta në det dhe pak pasi është tërhequr i vdekur ndërsa anija Blue Horizon lundron drejt Heraklionit sikur asgjë të mos kishte ndodhur. 

Gënjeshtrat e ekuipazhit për pasagjerët

“Informojmë pasagjerët se vonesa e nisjes së anijes është për shkak të një incidenti të ndodhur në portin e Pireut. Anija nuk ka përgjegjësi për incidentin. Faleminderit për mirëkuptimin”, ishte informimi i marrë nga pasagjerët e anijes ndërsa Blue Horizon u urdhërua të kthehej në portin e Pireut, në një përpjekje të sfiduese të ekuipazhit për të heshtur incidentin dhe për të fshehur përgjegjësinë e ekuipazhit i cili ka shtyrë nga katapulta pasagjerin 36-vjeçar që pësoi vdekjen tragjike.

Kapiteni dhe ekuipazhi u arrestuan

Pothuajse njëkohësisht me zbulimin e videos shokuese nga protothema.gr që tregon dy anëtarët e ekuipazhit duke hedhur nga katapulta duke shkaktuar vdekjen e 36-vjeçarit, u bë e ditur se kapiteni dhe anëtarët e ekuipazhi i tij u arrestuan. Kompania pronare e anijes thuhet se është e vendosur të ndryshojë kapitenin dhe anëtarët e ekuipazhit të anijes për të kryer itinerarin për në Heraklion të Kretës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *